Build Your Own Bridge

RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātes (RISEBA FAD) pirmajā arhitektūras studentu konkursā tika prezentēti 17 tiltu projekti. Konkursa žūrijā bija RTU pārstāvji - Uģis Bratuškins un Aigars Maģītis, RISEBA FAD docenti - Vanessa Carlow, Oskars Redbergs, Manten Devriendt un arhitekti Pēteris Bajārs un Ingurds Lazdiņš. Par uzvarētāju kļuva RTU APF 2. kursa studentu Lāsmas Ozolas, Anitas Apeles un Krišjāņa Gulbja projekts It’s alive.

Žūrija vērtēja ideju, izpildījumu, prezentāciju un, protams, konstrukciju. Visi prēmētie darbi bija izgatavoti tikai no papīra, neizmantojot nevienu no atļautajiem palīgmateriāliem vai līmi. Uzvarējušais projekts ir uzskatāms piemērs vienkāršai arkveida konstrukcijai, kas veidota tikai no locīta papīra elementiem. Arī projekta prezentācija ieguva žūrijas atbalstu.

RISEBA FAD 1. kursa studentu Friča Viļņa un Kārļa Mičuļa darbs Tensegrity bridge parāda kā ar ļoti nelielu papīra daudzumu iespējams panākt maksimālu rezultātu un konkursā ieguva 2. vietu. 3. vieta piešķirta RISEBA FAD 1. kursa studentēm Dailai Slokai un Sabīnei Vecvagarei. Žūriju pārsteidza pacietība, ko meitenes bija ieguldījušas, lai saliktu telpisku objektu no 5000 locīta papīra elementiem. Žūrija pozitīvi novērtēja vairākus projektus un izlēma piešķirt arī vienu veicināšanas prēmiju RISEBA FAD 1. kursa studentiem Dāvim Markum un Rūdolfam Andrejevam par viņu īpaši pārliecinošo stāstu.

1. vieta: Lāsma Ozola, Anita Apele, Krišjānis Gulbis (RTU APF 2. kurss): "It`s alive" ir papīra tilts - konkursa darbs, ar kuru pārstāvējām RTU APF un žūrijas vērtējumā ieguvām 1. vietu. Tas sastāv no 1096 origami modulīšiem, kuri savstarpēji stiprināti veido noturīgu konstrukciju – arku. Tā kā stiprināšanai nav izmantota līme, tilts tiešām ir kā dzīvs ,ne tikai tāpēc, ka izskatās pēc kāda mistiska radījuma, bet arī tādēļ, ka tā arku ir iespējams funkcionāli regulēt, piešķirot vēlamo formu un laidumu. Daudzie moduļi veido zvīņainu faktūru, kas pati par sevi izskatās interesanti, ļaujot pieturēties pie vienkārša un lakoniska dizaina."

2. vieta: Kārlis Mičulis un Fricis Vilnis (RISEBA FAD 1. kurss): "Ievadlekcijā inženiere Līga Gaile stāstīja, ka tilti būtībā uzņem divu veidu slodzi – spiedi un spriegumu. Mūsu mērķis – struktūrā integrēt abus šos slodžu veidus un parādīt ar tīru un skaidru struktūru. Izpētot daudzus piemērus pasaulē – Santiago Calatrava, Foster and Partners, Cox Rayner Architects, Studio aMDL utt., mūsu atbilde – tensegriti. Tensegriti ir termins, kas ataino sprieguma izmantošanu kā atslēgu, lai savstarpēji integrētu konstrukcijas elementus. Spriegumā elementus varam izmantot daudz tievākus, tādēļ ietaupīt materiālus un veidot vieglu un caurskatāmu struktūru. Konstrukcijai izmantojam papīra cilindrus ar diametru 5 mm un auklu ar diametru 1 mm. No vairākiem vienādiem tensegriti elementiem izveidota konstrukcija, kura viegli notur uzstādīto 200 g slodzi."

3. vieta: Sabīne Vecvagere un Daila Sloka (RISEBA FAD 1. kurss): "Projekts Dragon bridge tika veidots, pamatā izpētot papīra kā arhitektūras instrumenta iespējas, kuras ikdienas izmēros varbūt netiek pielietotas. Tilta struktūras pamatā ir origami locīšanas tehnikas trijstūra elementi, un projektā tika izmantoti ap 5 000 šādu elementu. Šie elementi tika savienoti, veidojot cilindrisku formu, un rezultātā tika iegūts veidojums, kas līdzinās tunelim. Tā kā tilta dizains ir veidots tuneļveidīgs, īpaša uzmanību tika veltīta iekšējai telpai un tam, kā gaisma iekļūst tunelī un izgaismo to caur atvērumiem sānos. Neizslēdzama loma bija arī tehniskam pielotojuma, kā šis tils spēs noturēt noteikto svara normu.Tā kā mēs tilta veidošanai izlēmām lietot tikai papīru un neizmantot ne līmi, ne virvi, mums bija jākoncentrējas tieši uz papīra gapaliņu savstarpējo savienojumu izturību, kas galu gala izrādījās veiksmīga. Lai gan tilta izveides tehnika līdzinās citiem projektiem, šis izveidotais raksts ir ne tikai funkcionāls, bet arī dizaina elements, un padara radīto telpu interesantāku un patīkamāku."

Veicināšanas prēmija: Markus Dāvis un Rūdolfs Andrejevs (RISEBA FAD 1.kurss): "Tā kā uzdevums bija izveidot tiltu, ņemot vērā visus iespējamos spēka veidus un darbības virzienus, bija doma tiltu iekarināt atsvaros. Taču prezentācijas formāta dēļ sarežģīto konstrukciju būtu grūti un laikietilpīgi uzstādīt, tādēļ izvēlējāmies lauvu aiz ūsām neraustīt. Rezultātā ir izdevies izveidot tiltu, kas ir iekarināts nesošajā konstrukcijā un vienlaikus arī balstās abos tā galos. Pievienotā vērtība ir tā spēja grozīties un pēc nepieciešamības atdalīt krastus vienu no otra."