Izstāde "Henrijs Vigo Lācis IN MEMORIAM"
Henrijs Vigo Lācis (24.12.1929.-14.07.2012.) ir pazīstams kā būvinženieris, kurš projektējis Latvijā daudzas nozīmīgas ēkas. Arhitektūra ir inženieru pūliņu spogulis, jo viņu veikumu tīrā veidā nereti ir grūti parādīt. Visbiežāk tieši šī iemesla dēļ būvinženieru darbs negūst tādu ievērību kā arhitektu veikums, lai arī tieši inženieri ir tie, kas arhitektu domu spārnoto lidojumu padara realizējamu.
Izstādē skatāmie arhitektūras objekti (fotogrāfs Oskars Broks, Parus Studio) ataino atsevišķas epizodes no Henrija Lāča 58 gadus garā darba stāža. Tie iezīmē ciešo saikni starp arhitekta un būvinženiera profesijām. 40 lielformāta arhitektūras fotogrāfijās, no kurām 10 ir stereo attēli, skatītājs varēs iepazīties ar daudziem objektiem, kuru veidošanā Henrijs Vigo Lācis ir piedalījies - autoru kolektīva sastāvā vai arī kā galvenais inženieris. Viņš aktīvi turpināja būvinženiera praksi arī pēc aiziešanas pensijā un radoši strādāja līdz pat mūža beigām 2012. gadā.
Sergejs Ņikiforovs (arhitektu biroja “Nams” vadītājs): „Iespējams, ka darbojoties vienu paaudzi agrāk vai vēlāk, Henrija Lāča talants netiktu izniekots tipveida projektu radīšanā. Tā pa īstam viņš radoši atraisījās jau krietnā briedumā, pēdējo divdesmit gadu laikā vienādās daļās veltīdams visu savu laiku un enerģiju trim lietām, kas bija īpaši tuvas viņa sirdij - būvinženiera profesionālajai praksei, Latvijas neatkarības atjaunošanai un sava namiņa būvniecībai. Šī perioda atstātais mantojums – līdzdalība daudzu nozīmīgu sabiedrisku ēku un pieminekļu būvkonstrukciju sadaļas izstrādē un realizācijā, visā pilnībā apliecina viņa spēcīgo radošo talantu un apliecina Henrija Lāča piederību Latvijas izcilāko būvinženieru saimei.”
Izstāde apskatāma no 1. līdz 26. aprīlim RISEBA Arhitektūras un Mediju centrā H2O 6, Ūdens ielā 6.
Projekta iniciators ir arhitektu birojs NAMS, kas ilgus gadus sadarbojies ar Henriju Lāci. Projekta veidošanā piedalījās arī Henrija Lāča dēls Andris Lācis, bijušie kolēģi un sadarbības partneri – būvinženieri Vladimirs Kožuhovs (Pilsētprojekts) un Valters Celmiņš (Celmiņa būvkonstrukciju projektēšanas birojs), arhitekti Edvīns Vecumnieks (Arhitektu birojs Vecumnieks & Bērziņi) un Juris Rotčenkovs (JR Elements). Projekta vadītāja - Agnese Madžule-Bajāre, izstādes kuratore - mākslas zinātniece Eva Rotčenkova. Izstāde ir tapusi ar VKKF atbalstu.