Izstādes “Roma un skolotāja, Astra Zariņa” atklāšana 14.03.2024.

Izstāde “Roma un skolotāja, Astra Zariņa” iepazīstina ar ievērojamās latviešu arhitektes un pedagoģes Astras Zariņas intelektuālo mantojumu Itālijā.

Izstādes ietvaros tiek apskatīts Zariņas ilgstošais pētījumu objekts – Roma, tās publiskā telpa un jumtu ainavu sociālā nozīme uz pilsētas ikdienu un kultūru. Par izstādes pamatu kalpo Astras Zariņas un izcilā ungāru arhitektūras fotogrāfa Baltazara Koraba 1976. gadā izdotā grāmata “I tetti di Roma: Le terrazze, le altane, i belvedere” jeb “Romas jumti”. Izdevuma ietvaros Zariņa definēja jumtu ainavas (roofscape) konceptu un argumentēja, ka jebkura pilsēttelpas plakne var būt sabiedriski aktīva, var sniegt ieskatu sabiedrībā, kā arī atklāt tās paradumus un īpatnības.

Līdztekus Romas pētīšanai, Zariņa aktīvi cīnījusies arī par nelielās Baņoredžo komūnas Čivitas saglabāšanu, dibinot tajā Čivita Institūtu.

Izstādē tiks eksponēts izdevuma “I tetti di Roma” oriģinālmateriāli, t.sk. lielformāta Baltazara Koraba fotogrāfiju izdrukas, Zariņas personīgās Romas skices, arhitekta Stīvena Hola (Steven Holl) darbu lielformāta izdrukas un ar roku rakstītās vēstules, kā arī Zariņai veltītā memoriāla “Belvedere” makets. Izstādi papildinās augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultātes (FAD) un Nodibinājuma ARHITEKSTI 2023. gada novembrī rīkotās meistarklases CIVITA 2023 radītie darbi.

Izstādes atklāšanas pasākumu ievadīs Ņujorkā bāzētās arhitektūras studijas “Steven Holl Architects” un galerijas “’T’ Space” pārstāve Marisa Espe, kas ar video tiešraides palīdzību intervēs pazīstamāko Astras Zariņas studentu – atzīto amerikāņu arhitektu Stīvenu Holu. Pasākuma ietvaros tiks prezentēta arī īpaši šai izstādei sagatavota īsfilma par Zariņas mūža ieguldījumu arhitektūrā un ietekmi uz Stīvena Hola profesionālo karjeru. Ekspozīcija tiks iekļauta augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultātes (FAD) rīkotajā otrās starptautiskās arhitektūras konferences RIXARCH 2024 programmā, kuras tematika tiks veltīta Astrai Zariņai. Konferencē kā vieni no galvenajiem runātājiem uzstāsies arī Zariņas dibinātā Čivita Institūta vadītāji.

Izstāde būs skatāma no 2024. gada 14. marta līdz 27. aprīlim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Atklāšanas pasākums paredzēts 14. martā plkst. 17:00 – 21:00.

Izstādi rīko Nodibinājums ARHITEKSTI un augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultāte (FAD), sadarbībā ar Ņujorkas štata Rainbekā bāzēto galeriju ‘T’ Space / Steven Myron Holl Foundation.

Izstāde top ar Latvijas Arhitektu savienības, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Amerikas Latviešu apvienības Kultūras fonda (ALA KF), Orac Latvia, Lumenu Centrs, AS Latvijas Finieris un Lindas un Ata Zariņu atbalstu.

Dalība pasākumā reģistrējoties: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeHMuXpLRTGb-f7dtyjOPe_vlQxQT1xPejkbvLKQE04H0TyJw/viewform

Pasākuma programma:

LNB Ziedoņa zāle

17:00 - 17:10  Atklāšanas vārdi

Juris Poga, LAS prezidents

Linda Leitāne, LAS priekšsēdētāja

Prof. Lūcija Rutka, Augstskolas RISEBA rektore

 

17:10 - 17:30  Prezentācija | Aklais punkts (BlindSPOT)

Rudolfs Dainis Šmits, Nodibinājums ARHITEKSTI / Augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultāte (FAD)

 

17:30 – 17:40 Uzruna

Marisa Espe, Steven Holl Architects / ‘T’ Space

Stīvens Hols, Steven Holl Architects

 

17:40 - 18:10  Īsfilma | Rome and the Teacher, Astra Zarina

Ierunājis Stīvens Hols

 

18:10 – 18:45  Moderēta jautājumu un atbilžu sesija  

Marisa Espe, moderatore

Stīvens Hols, vieslektors

 

18:45 – 19:00  Noslēguma vārdi un pateicības

Linda Leitāne, LAS priekšsēdētāja

Rudolfs Dainis Šmits, Nodibinājums ARHITEKSTI / Augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultāte (FAD)

LNB Oranžērija

 

19:00 – 21:00  Izstādes atklāšanas pasākums